Upadłość konsumencka | Nowa upadłość konsumencka 2014. Najważniejsze zmiany. Możliwość zawarcia układu
21
post-template-default,single,single-post,postid-21,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-child-theme-ver-1.0.0,select-theme-ver-4.5,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Nowa upadłość konsumencka 2014. Najważniejsze zmiany. Możliwość zawarcia układu

Od roku 2014 niewypłacalni konsumenci będą mieli możliwość zawarcia z wierzycielami porozumienia określającego metodę ich spłaty oraz ewentualne umorzenie części długu, na takich samych zasadach jak niewypłacalni przedsiębiorcy. Możliwość zawarcia układu istnieje na dwóch etapach postępowania upadłościowego:

1) Etap postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Niewypłacalny konsument może skorzystać z tej możliwości zawierając wniosek o zawarcie układu z wierzycielami we wniosku o ogłoszenie upadłości. W tym przypadku istnieje możliwość zawarcia układu już na wstępnym zgromadzeniu wierzycieli, jeszcze przed ogłoszeniem upadłości.

2) Etap właściwego postępowania upadłościowego już po ogłoszeniu upadłości. Ogłoszenie upadłości niewypłacalnego dłużnika nie stoi na przeszkodzie, aby na etapie ustalania listy wierzycieli czy likwidacji majątku dłużnika doszło pomiędzy upadłym a wierzycielami do porozumienia w formie układu.

W dotychczasowym stanie prawnym niewypłacalny konsument nie miał tej możliwości, przez co jego sytuacja było znacząco gorsza od pozycji niewypłacalnego przedsiębiorcy. W ten sposób realizuje się dążenie ustawodawcy do traktowania konsumentów na zasadach nie gorszych niż ma to miejsce wobec przedsiębiorców.

Kluczową cechą tej opcji jest pomijanie przez sąd zaistnienia przesłanki negatywnej ogłoszenia upadłości w postaci popadnięcia w niewypłacalność z winy umyślnej bądź rażącej lekkomyślności, ale również pozostałych okoliczności dotyczących moralności płatniczej dłużnika.  A jest to przesłanka, która jest największą przeszkodą w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

2 komentarze
  • Lila

    1 kwietnia 2014 at 01:38 Odpowiedz

    W jaki sposób mogę się skontaktować w sprawie: NOWA UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA 2014

Post a Comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.