Wyścig skonfliktowanych małżonków po upadłość konsumencką. Który z nich otrzyma kwotę na czynsz najmu?
Opis stanu faktycznego w kilku alternatywach:
- Małżonkowie (byli małżonkowie) pozostają w konflikcie
- Jeden małżonek bądź obydwoje są osobami niewypłacalnymi,
- Pozostają współwłaścicielami nieruchomości mieszkalnej zakupionej ze środków pochodzących z kredytu mieszkaniowego (albo każdy ma po 50% udziałów na skutek rozdzielności albo wspólność majątkowa małżeńska tzw. bezudziałowa)
- Prawo własności nieruchomości jest obciążone hipoteką zabezpieczającą kredyt mieszkaniowy zaciągnięty wspólnie przez małżonków
- Tylko jeden zamieszkuje w nieruchomości albo obydwoje.
Zasady oddłużania w upadłości konsumenckiej dla małżonków oparte są na czterech podstawowych zasadach:
- ogłoszenie upadłości konsumenckiej małżonka skutkuje ustaniem wspólności majątkowej małżeńskiej i powstaniem rozdzielności majątkowej między małżonkami (art. 124 Pr.U.),
- cały majątek wspólny małżeński wchodzi do Masy Upadłości na zaspokojenie roszczeń wierzycieli (art. 124 Pr.U.),
- umowy majątkowe małżeńskie oraz orzeczenia sądów sprzed dnia ogłoszenia upadłości konsumenckiej ustanawiające rozdzielność majątkową są bezskuteczne wobec masy upadłości , chyba że minęły od tego czasu odpowiednio 2 lata albo 1 rok (art. 125, 126 Pr.U.),
- małżonkowie będący niewypłacalnymi dłużnikami muszą złożyć osobno wnioski o ogłoszenie ich upadłości konsumenckiej wraz z wnioskiem o połączenie obu spraw do łącznego rozpoznania.
Więcej dowiesz się tutaj: http://upadlosc-konsumencka.pl/pl/niewyplacalnosc-w-malzenstwie
Kwestię wypłaty z funduszów masy upadłości na rzecz upadłego kwoty odpowiadającej przeciętnemu czynszowi najmu reguluje poniższy przepis:
Art. 49113. 1. Jeżeli w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje upadły, a konieczne jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnegow tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.
2. Kwotę o której mowa w ust.1 na wniosek upadłego, określa sędzia-komisarz, biorąc pod uwagę potrzeby mieszkaniowe upadłego, w tym liczbę osób pozostających na jego utrzymaniu , zdolności zarobkowe upadłego, sumę uzyskana ze sprzedaży lokalu mieszkaniowego albo domu jednorodzinnego oraz opinie syndyka. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie.
3. Jeżeli fundusze masy upadłości na to pozwalają, a opuszczony przez upadłego lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny nie został jeszcze zbyty, sędzia-komisarz może przyznać upadłemu zaliczkę na poczet kwoty, o której mowa w ust.1.
Powstaje pytanie, który małżonek będzie uprawniony do ewentualnego uzyskania tej kwoty. Należy rozważyć następujące opcje.
Należy rozpocząć od tego, czy w nieruchomości zamieszkuje tylko jeden małżonek, czy obydwoje?
I.
Tylko jeden małżonek zamieszkuje w nieruchomości:
wsparcie otrzyma małżonek zamieszkujący w nieruchomości, wobec którego ogłoszono upadłość, niezależnie od tego któremu małżonkowi jako pierwszemu ogłoszono upadłość.
II.
Małżonkowie wspólnie zamieszkują w nieruchomości:
wsparcie otrzyma wyłącznie ten, wobec którego ogłoszono upadłość jako pierwszego, ale pod warunkiem, że do jego masy upadłości weszło 100 % udziałów w prawie własności nieruchomości (gdy wspólność majątkowa małżeńska trwała do chwili ogłoszenia upadłości albo rozdzielność majątkowa sądowa/umowna pozostaje nieskuteczna wobec masy upadłości).
III.
Małżonkowie wspólnie zamieszkują w nieruchomości:
wsparcie otrzyma każdy z małżonków, ale pod warunkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej wobec każdego z nich (niezależnie od tego, który szybciej) oraz jeżeli do masy upadłości każdego z małżonków weszło po 50 % udziałów w prawie własności nieruchomości (gdy rozdzielność majątkowa pozostaje skuteczna wobec masy upadłości na skutek orzeczenia rozwodu/separacji/ustanowienia rozdzielności albo umowy majątkowej małżeńskiej)
Zatem przyznanie uprawnienia do otrzymania kwoty odpowiadającej przeciętnemu czynszowi najmu (bez obowiązku przeznaczenia na ten cel) będzie przysługiwać jednemu lub obydwu małżonkom w zależności od trzech zmiennych czynników:
- zamieszkiwania w nieruchomości wchodzącej do masy upadłości,
- kolejności ogłoszonych upadłości konsumenckich,
- ustroju majątkowego małżeńskiego obejmującego nieruchomość wchodzącą do masy upadłości.
Powyższe nakazuje niewypłacalnemu małżonkowi dokładne ustalenie tych okoliczności, bowiem to od nich zależy przysługiwanie uprawnienia o znacznej wartości majątkowej.
No Comments